Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Type | Automatic |
| Rated Capacity | 1000 |
| Phase | Three Phase |
| Cooling Type | Oil cooled |
| Usage/Application | Industrial |
| Short Circuit Protection | Yes- MCCB Triping |
| Input Voltage | 340-480V |
| Normal Operation Temperature | 70-80% |
| Control Type | Micro controller |
| Brand | ProtekG |
| Warranty | 24 Months |
| Place Of Origin | India |
| Frequency | 49% 50% |
| Output Voltage | 415 +- 1% Volts |
| Efficiency | 0.8 |
| Overload Rating | Yes |
| Display Type | MCCB Controller |
| Automation Grade | Automatic |
| Body Material | Iron |
| Color | Gray |
| Short Circuit period and Percentage | Yes |
| Voltage Correction Rate for Air Cooled Servo Stabilizer | Oil Cooled |
| Country of Origin | Made in India |
Phase:Three Phase
Power: 350 kVA
Type: Automatic
Display: Digital & Micro-processor based
Output Voltage: 415 +- 1% Volts
Input Voltage:360-460, 340-480V, 300-500,
250-500 Volts
Over Load Capacity: 120%
Input: MCCB
Output: Bypass changeover Switch
Oil: BS:335 Standard Transformer Oil
Protections: Single phasing, High Voltage,Low Voltage, Overload Current, Neutral Failure Protections, Spike/Surge Protection
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Type | INDOOR / OUTDOOR |
| Input Voltage | 170-270/140-300/100-300VAC |
| Usage/Application | Commercial |
| Output Voltage | 230+/-%VAC |
| Automation Grade | Automatic |
| Surge Protection | With Surge Protection |
| Brand | ProtekG |
| Place Of Origin | INDIA |
| Warranty | 1 YEAR |
| Return Accepted | I don't accept returns |
| Shipping Available | Yes I Ship |
| Dispatch Time | Within 7 Days |
| Country of Origin | Made in India |
| Is It ISO Certified | ISO Certified |
| Color | Siemens Gray |
| Phase | Single Phase |
| Nominal Output Voltage | 230VAC |
| Input Ranges | 170 V to 270VAC |
| Response Time | 10 ms |
| Efficiency | 97 to 98 % |
| Input Line frequency Variation | 47Hz to 53 Hz |
Specification/Additional Details
Input Voltage170-270/140-300/100-300VAC
Output Voltage230+/-%VAC
Automation GradeAutomatic
Surge ProtectionWith Surge Protection
PhaseSingle Phase
BrandProtekG
Additional Information: