Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Phase | Three Phase |
| Cooling Type | Oil cooled |
| Usage/Application | Commercial |
| Load capacity | 75 KVA |
| Brand | protekG |
| Control Type | Digital controller |
| I Also Provide | Customisation in product |
| Shipping Available | Yes I Ship |
| Payment Terms | Cheque or Cash, Online |
Phase:Three Phase
Power: 75 kVA
Type: Automatic
Display: Digital & Micro-processor based
Output Voltage: 415 +- 1% Volts
Input Voltage:360-460, 340-480V, 300-500, 250-500 Volts
Over Load Capacity: 120%
Input: MCCB
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Load Capacity | 450 KVA |
| Stabilizer Type | Automatic |
| Cooling Type | Oil cooled |
| Type | Automatic |
| Brand | protekG |
| Capacity | 450 kVA |
| Usage/Application | Industrial |
| Input Voltage | 340-480V |
| Power | 450 kva |
| Overload Capacity | 110 % |
| Output Voltage | 415 +/- 1% VAC |
| Control Type | Micro controller |
| Place Of Origin | India |
| Warranty | 24 Months |
| Phase | Three Phase |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
| Correction Speed | 75 V/Sec |
| Input Frequency | 47-53 Hz |
| Stabilizer Bypass | Manual |
Technical Specifications:
Effect Of Power Factor
Nil
Control and Monitoring
1. Micro-Controller & DSP based Electronic Card with inbuilt LCD display
2. Input L/L & L/N Voltage monitoring
3. Output L/L & L/N Voltage monitoring
4. Load current Phase wise monitoring
5. Input Line Indication
Waveform Distortion
As per the input waveform
Nature Of Cooling
Oil Cooled ( BS:335 Standard Oil )
Efficiency
> 98%
Cabinet Colour
Siemens Gray
Servo Motor Drive
Rugged AC step sychronous motor
Protections
1. Electronic over & under voltage trip with time delay for input & output
2. Electronic overload protection and short circuit protection through MCB
3. Surge Arrester(OPTIONAL)
4. Phase reversal cut off
5. Single phase prevention cut off
6. Neutral failure protection
7. Earth neutral voltage cut off protection
Output Panel
Terminated with suitable Busbar
Enclosure
Cubicle made out of 10 SWG CRCA sheet
Noise Level
< 55 DB at a distance of 1 Mtr
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 15 KVA |
| Phase | Three Phase |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Material | Copper |
| Usage/Application | Residential |
| Input Voltage | 340-480 VAC |
| Control Type | Micro controller |
| Brand | ProtekG |
| Output Voltage | 415 VAC |
| Place Of Origin | India |
| Shipping Available | Yes I Ship |
| Efficiency | Above 98% |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Grey |
Phase:Three Phase
Power: 15 kVA
Type: Automatic
Display: Digital & Micro-processor based
Output Voltage: 415 +- 1% Volts
Input Voltage:360-460, 340-480V, 300-500, 250-500 Volts
Over Load Capacity: 110%
Input: MCCB
Additional Information: