Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Cooling Type | Oil cooled |
| Brand | protekG |
| Type | OIL COOLED |
| Phase | Three Phase |
| Capacity | 75 V/Sec |
| Usage/Application | Industrial |
| Load Capacity | 400 kVA |
| Input Voltage | 47-53 Hz |
| Output Voltage | 415 +/- 1% VAC |
| Power | 400 kVA |
| Place Of Origin | INDIA |
| Warranty | 2 YEARS |
| Shipping Available | Yes I Ship |
| Return Accepted | I don't accept returns |
| Dispatch Time | Within 7 Days |
| Country of Origin | Made in India |
| Number Of Wheels | 4 |
| Is It ISO Certified | ISO Certified |
| Color | Siemens Gray |
| Automation Grade | Automatic |
| Stabilizer Bypass | Manual |
Product Details:
PhaseThree PhaseOutput Voltage415 +/- 1% VACBrandProtekGCapacity30 kVA - 3000 kVAInput Frequency47-53 HzCorrection Speed75 V/Sec
Technical Specifications:
Effect Of Power Factor
Nil
Control and Monitoring
1. Micro-Controller & DSP based Electronic Card with inbuilt LCD display
2. Input L/L & L/N Voltage monitoring
3. Output L/L & L/N Voltage monitoring
4. Load current Phase wise monitoring
5. Input Line Indication
Waveform Distortion
As per the input waveform
Nature Of Cooling
Oil Cooled ( BS:335 Standard Oil )
Efficiency
> 98%
Cabinet Colour
Siemens Gray
Servo Motor Drive
Rugged AC step sychronous motor
Protections
1. Electronic over & under voltage trip with time delay for input & output
2. Electronic overload protection and short circuit protection through MCB
3. Surge Arrester(OPTIONAL)
4. Phase reversal cut off
5. Single phase prevention cut off
6. Neutral failure protection
7. Earth neutral voltage cut off protection
Output Panel
Terminated with suitable Busbar
Enclosure
Cubicle made out of 10 SWG CRCA sheet
Noise Level
< 55 DB at a distance of 1 Mtr
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Load capacity | 50 kva |
| Capacity | 50 kVA |
| Phase | Three Phase |
| Reset | Automatic |
| Input Voltage | 340-480 V |
| Rated Capacity | 50 KVA |
| Output Voltage | 400V/415V +/- 1% |
| Output Voltage Regulation | ±1 % |
| Output Voltage Tolerance | ±1 % |
| Brand | protekG |
| Application | CNC Machines |
| Phase Type | Three Phase |
| Display Type | Digital |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Control Type | Micro controller |
| Warranty | 12 Months |
| Country of Origin | Made in India |
| Efficiency | Greater than 98% |
| Frequency | 50 Hz |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Phase Type | Three Phase |
| Phase | Three Phase |
| Cooling System | Oil Cooled |
| Cooling Type | Oil cooled |
| Rated Capacity | 300 KVA |
| Brand | protekG |
| Usage/Application | Commercial |
| Input Voltage | 340-480 V |
| Capacity | 300 kva |
| Output Voltage | 400V/415V +/- 1% |
| Control Type | Micro controller |
| Warranty | 2 YEAR |
| Frequency | 50Hz |
| Payment Terms | Online, Cheque or Cash, Cash on delivery |
| I Also Provide | Customisation in product |
| Shipping Available | Yes I Ship |
| Efficiency | 97 To 98 % |
| Transformer | VARIAC WITH BUCK N BOOST TYPE |
| Power | Upto 300 kVA |
Specification/Additional Details
BrandProtekG
PowerUpto 300 kVA
Usage/ApplicationCommercial
Input Voltage340-480 V
PhaseThree Phase
Control TypeMicro controller
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Phase | Single Phase |
| Technology | Servo |
| Output Voltage | 230 +/- 1% VAC |
| Brand | ProtekG |
| Warranty | 12 Months |
| Shipping Available | Yes I Ship |
| Dispatch Time | Within 7 Days |
| Efficiency | Above 98% |
| Type | Air Cooled |
| Number Of Wheels | 4 |
| Is It ISO Certified | ISO Certified |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity | 15 kva |
| Input Voltage Range | 170-270 / 140-260 / 110-300 VAC |
| Correction Speed | 75 V/Sec |
| Input Frequency | 47-53 Hz |
|
Effect Of Power Factor |
Nil |
|
Control and Monitoring |
1. Micro-Controller & DSP based Electronic Card with inbuilt LCD display 2. Input L/L & L/N Voltage monitoring 3. Output L/L & L/N Voltage monitoring 4. Load current Phase wise monitoring 5. Input Line Indication |
|
Waveform Distortion |
As per the input waveform |
|
Nature Of Cooling |
Oil Cooled ( BS:335 Standard Oil ) |
|
Efficiency |
> 98% |
|
Cabinet Colour |
Siemens Gray |
|
Servo Motor Drive |
Rugged AC step sychronous motor |
|
Protections |
1. Electronic over & under voltage trip with time delay for input & output 2. Electronic overload protection and short circuit protection through MCB 3. Surge Arrester(OPTIONAL) 4. Phase reversal cut off 5. Single phase prevention cut off 6. Neutral failure protection 7. Earth neutral voltage cut off protection |
|
Output Panel |
Terminated with suitable Busbar |
|
Enclosure |
Cubicle made out of 10 SWG CRCA sheet |
|
Noise Level |
< 55 DB at a distance of 1 Mtr |
Additional Information:
Product Details:
| Cooling Type | Oil Cooled |
| Brand | ProtekG |
| Type | Indoor |
| Rated Capacity | 100 KVA |
| Usage/Application | Commercial |
| Capacity | 100 kva |
| Power | 100 kva |
| Control Type | Micro controller |
| Country of Origin | Made in India |
| Phase | Three Phase |
| Input Voltage | 170 to 270 V |
| Efficiency | Greater than 98% |
| Frequency | 50 Hz |
| Output Voltage | 230V +/- 1 % |
| Temperature Rise | 30 Degree C |
Specification/Additional Details
PhaseThree Phase
BrandProtekG
Temperature Rise30 Degree C
Output Voltage230V +/- 1 %
EfficiencyGreater than 98%
Frequency50 Hz
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Load capacity | 10 KVA |
| Phase | Single Phase |
| Technology | Servo |
| Output Voltage | 230V +/-1% |
| Input Voltage | 170-270 V |
| Brand | ProtekG |
| Control Type | Digital controller, Relay controller |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Warranty | 12 months |
| Payment Terms | Online, Cheque or Cash |
| Shipping Available | Yes I Ship |
| Dispatch Time | Immediate |
| Is It ISO Certified | ISO Certified |
| Number Of Wheels | 4 |
| Current Type | AC |
| Response Time | 10 ms |
| Automatic Reset | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity | 10KVA |
| Temperature Rise | 30 Degree C |
| Efficiency | Greater than 98% |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Control Type | Automatic |
| Capacity | 5 kVA |
| Phase | Single Phase |
| Input Voltage | 170-270,140-300,100,300VAC |
| Output Voltage | 230 +/- 1% VAC |
| Model Name/Number | 31 |
| Warranty | 1 YEAR |
| Payment Terms | Cheque or Cash |
| Shipping Available | Yes I Ship |
| Dispatch Time | Immediate |
| Display Type | LCD |
| Type | INDOOR/OUTDOOR |
| Range | 5KVA |
| Efficiency | Above 98% |
| Is It ISO Certified | ISO Certified |
| Number Of Wheels | 4 |
| Brand | ProtekG |
| Country of Origin | Made in India |
| Correction Speed | 75 V/Sec |
| Input Frequency | 47-53 Hz |
Technical Specifications:
Effect Of Power Factor
Nil
Control and Monitoring
1. Micro-Controller & DSP based Electronic Card with inbuilt LCD display
2. Input L/L & L/N Voltage monitoring
3. Output L/L & L/N Voltage monitoring
4. Load current Phase wise monitoring
5. Input Line Indication
Waveform Distortion
As per the input waveform
Nature Of Cooling
Oil Cooled ( BS:335 Standard Oil )
Efficiency
> 98%
Cabinet Colour
Siemens Gray
Servo Motor Drive
Rugged AC step sychronous motor
Protections
1. Electronic over & under voltage trip with time delay for input & output
2. Electronic overload protection and short circuit protection through MCB
3. Surge Arrester(OPTIONAL)
4. Phase reversal cut off
5. Single phase prevention cut off
6. Neutral failure protection
7. Earth neutral voltage cut off protection
Output Panel
Terminated with suitable Busbar
Enclosure
Cubicle made out of 10 SWG CRCA sheet
Noise Level
< 55 DB at a distance of 1 Mtr
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 2000 KVA |
| Phase | Three Phase |
| Load Capacity | 2000 kva |
| Phase Type | Three Phase |
| Usage/Application | Industrial |
| Frequency | 50 hz |
| Application | Industrial |
| Output Voltage | 415 |
| Cooling Type | Oil cooled |
| Brand | Brentford |
| Control Type | Micro controller |
| Stabilizer Bypass | Manual |
| Place Of Origin | India |
| Mounting Type | Floor Mounted |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Phase | Three Phase |
| Load Capacity | 2000 kva |
| Stabilizer Type | Automatic |
| Cooling Type | Oil cooled |
| Type | Automatic |
| Brand | Brentford |
| Usage/Application | Commercial |
| Input Voltage | 360-460 |
| Capacity | 2000 KVA |
| Power | 1600 kva |
| Overload Capacity | 110 % |
| Output Voltage | 415 |
| Control Type | Digital controller |
| Response Time | 50 V/sec |
| Frequency | 50 |
| Weight | 1750 kg |
| Place Of Origin | India |
| Warranty | 2 Years |
| Efficiency | 98% |
| Is It Portable | Portable |
| Automation Grade | Automatic |
| Body Material | Alloy |
| Stabilizer Bypass | Manual |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Phase | Three Phase |
| Input Voltage | 170-270 / 140-300 / 100-300 VAC |
| Capacity | 45 kva |
| Output Voltage | 230+/-%VAC |
| Output Voltage Regulation | ±1 % |
| Application | CNC Machines |
| Brand | protekG |
| Cooling Type | Air Cooling |
| Place Of Origin | India |
| Warranty | 12 Months |
| Efficiency | 98 % |
| Shipping Available | Yes I Ship |
| Payment Terms | Online, Cheque or Cash, Cash on delivery |
| Display Type | Digital |
| Operating Temperature | 0-45 degree c |
| Phase Type | Three Phase |
| Stabilizer Type | Servo |
| I Deal In | New Only |
| Current Capacity | 45 KVA |
| Country of Origin | Made in India |
Brand: protekG
Phase:Three Phase
Power: 45 kVA
Type: Automatic
Display: Digital & Micro-processor based
Output Voltage: 415 +- 1% Volts
Input Voltage:360-460, 340-480V, 300-500, 250-500 Volts
Over Load Capacity: 110%
Input: MCCB
Output: Bypass changeover Switch
Cooling Type: Naturally Air Cooled
Additional Information: