Product Details:
| Capacity | 30 KVA |
| Phase | Three Phase |
| Cooling Type | Air Cooled, Oil cooled |
| Type | Automatic |
| Rated Capacity | 30 KVA |
| Usage/Application | Residential |
| Input Voltage | 340-480V |
| Control Type | Digital controller |
| Brand | ProtekG |
| Output Voltage | 230V |
| Place Of Origin | ahmedabad |
| Payment Terms | Online, Cheque or Cash, Cash on delivery |
| I Also Provide | Customisation in product |
| Shipping Available | Yes I Ship |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 500 kVA |
| Rated Capacity | 500 kVA |
| Phase | Three Phase |
| Cooling Type | Oil cooled |
| Type | INDOOR/OUTDOOR |
| Usage/Application | Commercial |
| Brand | ProtekG |
| Input Voltage | 340-480 / 300-480 / 250-500 / 150-500 V |
| Control Type | Micro controller |
| Output Voltage | 415 +/- 1% VAC |
| Warranty | 2YEAR |
| Current Type | UNBALANCED INDOOR/OUTDOOR |
| Efficiency | ABOVE 98% |
| Speed Correction | 75 V/SEC |
| Input Frequency | 47-53 Hz |
| Product Type | Digital, Indoor |
| Transformer | VARIAC WITH BUCK N BOOST TYPE |
| Correction Speed | 75 V/Sec |
| Input Voltage Range | 340-480 / 300-480 / 250-500 / 150-500 V |
Technical Specifications:
Effect Of Power Factor
Nil
Control and Monitoring
1. Micro-Controller & DSP based Electronic Card with inbuilt LCD display
2. Input L/L & L/N Voltage monitoring
3. Output L/L & L/N Voltage monitoring
4. Load current Phase wise monitoring
5. Input Line Indication
Waveform Distortion
As per the input waveform
Nature Of Cooling
Oil Cooled ( BS:335 Standard Oil )
Efficiency
> 98%
Cabinet Colour
Siemens Gray
Servo Motor Drive
Rugged AC step synchronous motor
Protections
1. Electronic over & under voltage trip with time delay for input & output
2. Electronic overload protection and short circuit protection through MCB
3. Surge Arrester(OPTIONAL)
4. Phase reversal cut off
5. Single phase prevention cut off
6. Neutral failure protection
7. Earth neutral voltage cut off protection
Output Panel
Terminated with suitable Busbar
Enclosure
Cubicle made out of 10 SWG CRCA sheet
Noise Level
< 55 DB at a distance of 1 Mtr
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Rated Capacity | 60 kva |
| Type | Automatic |
| Brand | ProtekG |
| Usage/Application | Industrial |
| Input Voltage | 360-460 V |
| Output Voltage | 400V/415V +/- 1% |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | Iron |
| Phase | Three Phase |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Input Voltage | 360-460 V |
| Output Voltage | 400V/415V +/- 1% |
| Capacity | 60 KVA |
| Frequency | 50 Hz |
| Efficiency | Greater than 98% |
| Brand | ProtekG |
| Phase | Three Phase |
| Temperature Rise | 30 Degree C |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Phase | Three Phase |
| Load Capacity | 1000 kVA |
| Stabilizer Type | Automatic |
| Cooling Type | Oil cooled |
| Type | Automatic |
| Brand | protekG |
| Rated Capacity | 1000 KVA |
| Input Voltage | 340-480 v |
| Usage/Application | Commercial |
| Output Voltage | 415 v |
| Capacity | 1000 KVA |
| Power | 1000 kva |
| Overload Capacity | 110 % |
| Payment Terms | Cheque or Cash |
| Shipping Available | Yes I Ship |
| Dispatch Time | Within 30 Days |
| Phase Type | 3 phase |
| Is It ISO Certified | ISO Certified |
| Country of Origin | Made in India |
| Stabilizer Bypass | Manual |
Phase:Three Phase
Power: 1000 kVA
Type: Automatic
Display: Digital & Micro-processor based
Output Voltage: 415 +- 1% Volts
Input Voltage:360-460, 340-480V, 300-500, 250-500 Volts
Over Load Capacity: 120%
Input: MCCB
Output: Bypass changeover Switch
Oil: BS:335 Standard Transformer Oil
Protections: Single phasing, High Voltage,Low Voltage, Overload Current, Neutral Failure Protections, Spike/Surge Protection
Additional Information: