Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 1000 KVA |
| Load Capacity | 1000 KVA |
| Phase | Three Phase |
| Phase Type | Three Phase |
| Input Voltage | 340-480 v |
| Rated Capacity | 1000 KVA |
| Usage/Application | Commercial |
| Output Voltage | 415 v |
| Frequency | 50 hz |
| Application | Industrial |
| Cooling Type | Oil cooled |
| Stabilizer Bypass | Manual |
| Country of Origin | Made in India |
Phase:Three Phase
Power: 1000 kVA
Type: Automatic
Display: Digital & Micro-processor based
Output Voltage: 415 +- 1% Volts
Input Voltage:360-460, 340-480V, 300-500, 250-500 Volts
Over Load Capacity: 120%
Input: MCCB
Output: Bypass changeover Switch
Oil: BS:335 Standard Transformer Oil
Protections: Single phasing, High Voltage,Low Voltage, Overload Current, Neutral Failure Protections, Spike/Surge Protection
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Type | Automatic |
| Rated Capacity | 100 KVA |
| Phase | Three Phase |
| Cooling Type | Oil cooled |
| Input Voltage | 340V |
| Usage/Application | Commercial |
| Control Type | Micro controller |
| Brand | protekG |
| Output Voltage | 415 +- 1% Volts |
| Place Of Origin | India |
| Warranty | 24 Months |
| Payment Terms | Cheque or Cash |
| Efficiency | Above 98% |
| Shipping Available | Yes I Ship |
| Country of Origin | Made in India |
Phase:Three Phase
Power: 80 kVA
Type: Automatic
Display: Digital & Micro-processor based
Output Voltage: 415 +- 1% Volts
Input Voltage:360-460, 340-480V, 300-500, 250-500 Volts
Over Load Capacity: 120%
Input: MCCB
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 300 KVA |
| Phase | Three Phase |
| Technology | Servo |
| Rated Capacity | 300 KVA |
| Cooling Type | Oil cooled |
| Usage/Application | Industrial |
| Input Voltage Range | 180–260 V |
| Supported Load | Industrial |
| Stabilizer Bypass | Manual |
| Country of Origin | Made in India |
Phase:Three Phase
Power: 300 kVA
Type: Automatic
Display: Digital & Micro-processor based
Output Voltage: 415 +- 1% Volts
Input Voltage:360-460, 340-480V, 300-500,
250-500 Volts
Over Load Capacity: 120%
Input: MCCB
Output: Bypass changeover Switch
Oil: BS:335 Standard Transformer Oil
Protections: Single phasing, High Voltage,Low Voltage, Overload Current, Neutral Failure Protections, Spike/Surge Protection
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Cooling Type | Oil Cooled |
| Stabilizer Type | Automatic |
| Type | Automatic |
| Rated Capacity | 1000 kVA |
| Brand | protekG |
| Input Voltage | 340 VAC |
| Capacity | 1000 KVA |
| Power | 1000 kva |
| Overload Capacity | 125 % |
| Output Voltage | 400/415 VDC |
| Phase | Three Phase |
| Weight | 1500 kg |
| Depreciation | 80% |
| Output Voltage Accuracy | +/- 1% |
| Efficiency | 97 to 98 % |
| Input Line frequency Variation | 47Hz to 53 Hz |
Three Phase Servo Controlled Voltage Stabilizer
Product Description
We are a leading manufacturer and supplier of premium quality Three Phase Servo Controlled Voltage Stabilizers, designed to provide precise voltage correction and complete protection against voltage fluctuations, surges, brownouts, and unstable power supply conditions. These stabilizers are ideal for industrial, commercial, and critical electrical applications where consistent voltage is essential for smooth operation and equipment longevity.
Our Three Phase Servo Voltage Stabilizers use advanced servo motor technology with automatic voltage correction, ensuring stable output voltage even during severe input voltage variations. Built with high-grade copper wound transformers, digital microprocessor control, and rugged construction, they deliver superior efficiency, reliability, and long service life.
Suitable for CNC machines, textile machinery, printing presses, elevators, HVAC systems, manufacturing plants, hospitals, IT infrastructure, and industrial automation systems.
Our Industrial Servo Controlled Voltage Stabilizers are engineered for maximum performance, energy efficiency, and complete voltage protection. Manufactured using high-quality components and strict quality standards, these stabilizers ensure uninterrupted operation of expensive electrical equipment while reducing downtime and maintenance costs.
Available in Customized Ratings, Input Voltage Range, and Site-Specific Design.
Specification/Additional Details
BrandProtekG
Input Voltage340 VAC
PhaseThree Phase
Output Voltage400/415 VDC
Weight1500 kg
Depreciation80%
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Phase | Three Phase |
| Stabilizer Type | Automatic |
| Cooling Type | Oil cooled |
| Type | Automatic |
| Brand | Brentford |
| Usage/Application | Industrial |
| Input Voltage | 340-480 |
| Capacity | 1000 kVA |
| Power | 1000 kva |
| Output Voltage | 415 |
| Overload Capacity | 110 % |
| Control Type | Digital controller |
| Place Of Origin | India |
| Warranty | 2 |
| Weight | 1500 KG |
| Current Type | AC |
| Frequency | 50 |
| Efficiency | 98 |
| Shipping Available | Yes I Ship |
Additional Information: