Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 50 kva |
| Load Capacity | 50 kVA |
| Phase | Three Phase |
| Phase Type | Three Phase |
| Input Voltage | 340-480V, 300-500V |
| Rated Capacity | 50 KVA |
| Frequency | 50 hz |
| Application | Commercial |
| Output Voltage | 415 +- 1% Volts |
| Usage/Application | Residential |
| Cooling Type | Oil cooled |
| Stabilizer Bypass | Manual |
Phase:Three Phase
Power: 50 kVA
Type: Automatic
Display: Digital & Micro-processor based
Output Voltage: 415 +- 1% Volts
Input Voltage:360-460, 340-480V, 300-500, 250-500 Volts
Over Load Capacity: 120%
Input: MCCB
Output: Bypass changeover Switch
Oil: BS:335 Standard Transformer Oil
Protections: Single phasing, High Voltage,Low Voltage, Overload Current, Neutral Failure Protections, Spike/Surge Protection
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 250 kVA |
| Load Capacity | 250 kva |
| Phase | Three Phase |
| Phase Type | Three Phase |
| Input Voltage | 340-480 v |
| Rated Capacity | 300 KVA |
| Usage/Application | Commercial |
| Input Voltage Range | 340-480 V |
| Voltage | 415 v |
| Output Voltage | 415 V |
| Frequency | 50 hz |
| Application | Industrial |
| Servo Motor Drive | YES |
| Cooling Type | Oil Cooled |
| Stabilizer Bypass | Manual |
| Mounting Type | Floor |
| Payment Terms | Online, Cheque or Cash |
| Shipping Available | Yes I Ship, Pick from my warehouse |
| Enclosure | Indoor |
| Cooling Oil Type | Transformer Oil |
| Brand | protekG |
| Warranty | 2 Year |
The 250 kVA Oil Cooled Servo Controlled Voltage Stabilizer is a highly efficient power conditioning system designed to provide stable and constant output voltage for industrial and commercial applications. It automatically regulates voltage fluctuations, protecting sensitive electrical equipment and heavy machinery from damage caused by over voltage, under voltage, surges, and unstable power supply conditions.
Equipped with advanced servo motor technology and a robust oil cooled copper wound transformer, this stabilizer ensures precise voltage correction, excellent thermal performance, and reliable continuous operation under heavy load conditions. The oil cooled system enhances heat dissipation, increases operational efficiency, and extends the life of internal components.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Phase | Three Phase |
| Cooling Type | Oil cooled |
| Usage/Application | Industrial |
| Load capacity | 50 KVA |
| Short circuit Protection | Yes |
| Input Voltage | 340-480V |
| Normal Operation Temperature | 0-50 |
| Stabilizer Bypass | Yes |
| Brand | protekG |
| Output Voltage | 415 +- 1% Volts |
| Place Of Origin | India |
| Warranty | 2 Years |
| Overload Rating | 120% |
| Color | Siemens Gray |
| Country of Origin | Made in India |
Brand: protekG
Phase:Three Phase
Power: 45 kVA
Type: Automatic
Display: Digital & Micro-processor based
Output Voltage: 415 +- 1% Volts
Input Voltage:360-460, 340-480V, 300-500, 250-500 Volts
Over Load Capacity: 120%
Input: MCCB
Output: Bypass changeover Switch
Oil: BS:335 Standard Transformer Oil
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Phase | Three Phase |
| Cooling Type | Oil cooled |
| Usage/Application | Commercial |
| Input Voltage | 340-480 |
| Brand | ProtekG |
| Control Type | Digital controller |
| Place Of Origin | India |
| Output Voltage | 415 |
| Warranty | 2 years |
| Country of Origin | Made in India |
| Is It Portable | Portable |
| Automation Grade | Automatic |
| Body Material | Alloy |
| Color | Gray |
PRODUCT DETAILS:
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Brand: protekG
Phase:Three Phase
Power: 700-1500 kVA
Type: Automatic
Display: Digital & Micro-processor based
Output Voltage: 415 +- 1% Volts
Input Voltage:360-460, 340-480V, 300-500, 250-500 Volts
Over Load Capacity: 120%
Input: MCCB
Output: Bypass changeover Switch
Oil: BS:335 Standard Transformer Oil
Protections: Single phasing, High Voltage,Low Voltage, Overload Current, Neutral Failure Protections, Spike/Surge Protection
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 160 kVA |
| Technology | Servo |
| Type | Automatic |
| Cooling Type | Oil Cooled |
| Brand | ProtekG |
| Output Voltage | 415 +/- 1% VAC |
| Warranty | 2 YEARS |
| Shipping Available | Yes I Ship |
| Payment Terms | Online |
| Return Accepted | I don't accept returns |
| I Also Provide | Customisation in product |
| Dispatch Time | Within 7 Days |
| Input Frequency | 47-53 Hz |
| Color | Siemens Gray |
| Is It ISO Certified | ISO Certified |
| Number Of Wheels | 4 |
| Phase | Three Phase |
| Correction Speed | 75 V/Sec |
| Country of Origin | Made in India |
| Input Voltage Range | 340-480 / 300-480 / 250-500 / 150-500 V |
Technical Specifications:
Effect Of Power Factor
Nil
Control and Monitoring
1. Micro-Controller & DSP based Electronic Card with inbuilt LCD display
2. Input L/L & L/N Voltage monitoring
3. Output L/L & L/N Voltage monitoring
4. Load current Phase wise monitoring
5. Input Line Indication
Waveform Distortion
As per the input waveform
Nature Of Cooling
Oil Cooled ( BS:335 Standard Oil )
Efficiency
> 98%
Cabinet Colour
Siemens Gray
Servo Motor Drive
Rugged AC step sychronous motor
Protections
1. Electronic over & under voltage trip with time delay for input & output
2. Electronic overload protection and short circuit protection through MCB
3. Surge Arrester(OPTIONAL)
4. Phase reversal cut off
5. Single phase prevention cut off
6. Neutral failure protection
7. Earth neutral voltage cut off protection
Output Panel
Terminated with suitable Busbar
Enclosure
Cubicle made out of 10 SWG CRCA sheet
Noise Level
< 55 DB at a distance of 1 Mtr
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Type | Automatic |
| Cooling Type | Oil cooled |
| Brand | protekG |
| Rated Capacity | 100 KVA |
| Usage/Application | Industrial |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Digital controller |
| Payment Terms | Cheque or Cash |
| Country of Origin | Made in India |
| Automatic Reset | Yes |
Phase:Three Phase
Power: 130-250 kVA
Type: Automatic
Display: Digital & Micro-processor based
Output Voltage: 415 +- 1% Volts
Input Voltage:360-460, 340-480V, 300-500,
250-500 Volts
Over Load Capacity: 120%
Input: MCCB
Additional Information: