Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Type | Online |
| Capacity | 10 kVA |
| Brand | protekG |
| Model Name/Number | PU110K15BIX |
| Usage/Application | Industrial |
| Phase | 1 phase |
| Protection | OverCurrent |
| Warranty | 1 Year |
| Form Factor | Rack Mounted |
| Solar Power Compatable | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Type | Online |
| Capacity | 5 KVA |
| Brand | protekG |
| Configuration | 1 Phase IN & 1 Phase OUT |
| Form Factor | Tower Model |
| Display Type | LCD |
1. Double conversion design
2. Output Inbuilt Isolation Transformer
3. Durablity
4. Cold start
5. Short circuit protection
6. Lighting & Surge protection
7. Advanced microcontroller based
8. Compatible with Gen set
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 20 kVA |
| Type | Online UPS |
| Phase | Three |
| Brand | Brentford |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Phase Input: Three Phase
Phase Output: Three Phase
Power: 200 kVA to 1000 kVA
Type: Automatic
Display: Digital & Micro-processor based
Input Voltage: 415 +-1% Volts
Output Voltage: 415+-1% Volts
Over Load Capacity: 125%
Mode Continuous : 100% Duty
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Configuration | 3 Phase In / 3 Phase Out |
| Capacity | 30 kVA |
| Backup Time | 10 min |
| UPS Topology | Online Double Conversion |
| Phase | Three |
| Type | Online UPS |
| Input Voltage | 415 V |
| Output Voltage | 415 V |
| Form Factor | Floor Mount |
| Brand | protekG |
| Usage/Application | Industrial |
| Battery Type | SMF |
| Application | Industrial Plant |
| Country of Origin | Made in India |
Phase Input: Three Phase
Phase Output: Three Phase
Power: 10 kVA to 200 kVA
Type: Automatic
Display: Digital & Micro-processor based
Input Voltage: 415 +-1% Volts
Output Voltage: 415 +-1% Volts
Over Load Capacity: 125%
Mode Continuous : 100% Duty
Isolation Transformer: In-Built Isolation Transformer
Power : IGBT rectifier
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Configuration | 3 Phase In / 3 Phase Out |
| Capacity | 40 kVA |
| UPS Topology | Online Double Conversion |
| Type | Online UPS |
| Input Voltage Range | 415 V |
| Phase | THREE |
| Application | Industrial |
| Battery Type | SMF |
| Brand | ProtekG |
| Usage/Application | Industrial |
| Protection | ALL |
| Efficiency | Above 96% |
| Form Factor | Tower |
| Country of Origin | Made in India |
Phase Input: Three Phase
Phase Output: Three Phase
Power: 30 kVA to 45 kVA
Type: Automatic
Display: Digital & Micro-processor based
Input Voltage: 415 +-1% Volts
Output Voltage: 415 +-1% Volts
Over Load Capacity: 125%
Mode Continuous : 100% Duty
Isolation Transformer: In-Built Isolation Transformer
Power : IGBT rectifier
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Configuration | 3 Phase In / 3 Phase Out |
| Capacity | 60 kVA |
| Backup Time | 15 min |
| UPS Topology | Online Double Conversion |
| Phase | THREE |
| Type | Online UPS |
| Input Voltage | 415 V |
| Output Voltage | 415 V |
| Form Factor | Floor Mount |
| Brand | Brentford |
| Usage/Application | Industrial |
| Application | Industrial |
| Efficiency | Above 96% |
| Battery Type | SMF |
| Country of Origin | Made in India |
Phase Input: Three Phase
Phase Output: Three Phase
Power: 60 kVA
Type: Automatic
Display: Digital & Micro-processor based
Input Voltage: 415 +-1% Volts
Output Voltage: 415 +-1% Volts
Over Load Capacity: 125%
Mode Continuous : 100% Duty
Isolation Transformer: In-Built Isolation Transformer
Power : IGBT rectifier
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | >20 KVA |
| Input Voltage | 415 +-1% Volts |
| Output Voltage | 415 +-1% Volts |
| Configuration | 3 Phase IN - 3 Phase OUT |
| Form Factor | Rack Mounted |
| Country of Origin | Made in India |
Phase Input: Three Phase
Phase Output: Three Phase
Power: 250 kVA to 300 kVA
Type: Automatic
Display: Digital & Micro-processor based
Input Voltage: 415 +-1% Volts
Output Voltage: 415+-1% Volts
Over Load Capacity: 125%
Mode Continuous : 100% Duty
Isolation Transformer: In-Built Isolation Transformer
Power : IGBT rectifier
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Type | Online UPS |
| Usage/Application | Industrial |
| Battery Type | SMF |
| Phase | THREE |
| Country of Origin | Made in India |
Phase Input: Three Phase
Phase Output: Three Phase
Power: 10 kVA to 200 kVA
Type: Automatic
Display: Digital & Micro-processor based
Input Voltage: 415 +-1% Volts
Output Voltage: 415 +-1% Volts
Over Load Capacity: 125%
Mode Continuous : 100% Duty
Isolation Transformer: In-Built Isolation Transformer
Power : IGBT rectifier
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Brand | Brentford |
| Usage/Application | Industrial |
| Battery Type | SMF |
| Phase | THREE |
| Country of Origin | Made in India |
Phase Input: Three Phase
Phase Output: Three Phase
Power: 10 kVA to 200 kVA
Type: Automatic
Display: Digital & Micro-processor based
Input Voltage: 415 +-1% Volts
Output Voltage: 415 +-1% Volts
Over Load Capacity: 125%
Mode Continuous : 100% Duty
Isolation Transformer: In-Built Isolation Transformer
Power : IGBT rectifier
Additional Information: