Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Stabilizer Type | Automatic |
| Cooling Type | Oil cooled |
| Brand | protekG |
| Usage/Application | Industrial |
| Input Voltage | 340-480 V |
| Capacity | 200 kva |
| Overload Capacity | 125 % |
| Output Voltage | 400V/415V +/- 1% |
| Power | 200 KVA |
| Mounting Type | Floor |
| Warranty | 2 YEARS |
| Shipping Available | Yes I Ship |
| Return Accepted | I don't accept returns |
| Dispatch Time | Within 7 Days |
| Country of Origin | Made in India |
| Phase | Three Phase |
| Is It ISO Certified | ISO Certified |
| Automation Grade | Automatic |
| Color | Siemens Gray |
The Servo Voltage Controller Stabilizer is an advanced automatic voltage regulation system designed to maintain a constant and stable output voltage despite fluctuations in the incoming power supply. Using precision servo motor-controlled correction technology, this stabilizer continuously senses voltage variations and automatically adjusts output voltage to protect electrical equipment from under-voltage, over-voltage, surges, spikes, and unstable grid conditions.
Built for industrial, commercial, and sensitive electrical applications, Servo Voltage Controller Stabilizers provide high accuracy voltage correction, excellent efficiency, and reliable long-term performance. These stabilizers are widely used where continuous voltage stability is essential for smooth operation, energy efficiency, and equipment safety.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Load Capacity | 125 kva |
| Phase Type | Three Phase |
| Input Voltage | 340-480 v |
| Capacity | 125 kva |
| Output Voltage | 415 +/- 1% VAC |
| Frequency | 50 hz |
| Application | Industrial |
| Usage/Application | Industrial |
| Cooling Type | Oil cooled |
| Stabilizer Bypass | Manual |
| Shipping Available | Yes I Ship |
| Payment Terms | Cheque or Cash |
| Input Frequency | 47-53 Hz |
| Phase | Three Phase |
| Brand | protekG |
| Correction Speed | 75 V/Sec |
|
Effect Of Power Factor |
Nil |
|
Control and Monitoring |
1. Micro-Controller & DSP based Electronic Card with inbuilt LCD display 2. Input L/L & L/N Voltage monitoring 3. Output L/L & L/N Voltage monitoring 4. Load current Phase wise monitoring 5. Input Line Indication |
|
Waveform Distortion |
As per the input waveform |
|
Nature Of Cooling |
Oil Cooled ( BS:335 Standard Oil ) |
|
Efficiency |
> 98% |
|
Cabinet Colour |
Siemens Gray |
|
Servo Motor Drive |
Rugged AC step sychronous motor |
|
Protections |
1. Electronic over & under voltage trip with time delay for input & output 2. Electronic overload protection and short circuit protection through MCB 3. Surge Arrester(OPTIONAL) 4. Phase reversal cut off 5. Single phase prevention cut off 6. Neutral failure protection 7. Earth neutral voltage cut off protection |
|
Output Panel |
Terminated with suitable Busbar |
|
Enclosure |
Cubicle made out of 10 SWG CRCA sheet |
|
Noise Level |
< 55 DB at a distance of 1 Mtr |
Additional Information:
Product Details:
| Brand | ProtekG |
| Current Capacity | 750 kVA to 1000 kVA |
| Model Name/Number | PG033 |
| Phase | Three Phase |
| Input Voltage | 340-480, 300-500, 250-500, 200-510 VAC |
| Output Voltage | 415 VAC |
| Mounting Type | Floor |
| Warranty | 2 to 5 years |